دبیرخانه هیات جذب

بازتاب گسترده درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در رسانه‌های عربی

۲۰ دی ۱۳۹۵ | ۲۰:۵۶ کد : ۱۱۴۸۱ اخبار واحد
تعداد بازدید:۲۹۰
بازتاب گسترده درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در رسانه‌های عربی

رسانه‌های عرب‌زبان منطقه و جهان، از نخستین ساعات انتشار خبر درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اقدام به پوشش گسترده آن کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، شب گذشته (یکشنبه) آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که به دلیل حمله قلبی در بیمارستان‌ شهدای تجریش تهران بستری شده بود،‌ دار فانی را وداع گفت.

به‌دنبال این حادثه، منابع خبری عرب‌زبان منطقه و جهان اقدام به پوشش گسترده آن کردند. این تا جایی بود که خبرگزاری‌ای همچون روسیاالیوم، در چند خبر متفاوت، اقدام به انتشار خبر درگذشت، حواشی و خلاصه‌ای از زندگینامه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی کرد.

در زیر برخی بازتاب‌های خبر درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را مشاهده می‌کنید.

روزنامه رای‌الیوم در گزارشی با انتشار خبر درگذشت علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی در سن 82 سالگی، او را یار دیرین امام خمینی (ره)، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد.

این روزنامه نوشت: «از رفسنجانی به‌عنوان رهبر معنوی جناح اعتدال در ایران یاد می‌کنند. او با حمایت از حسن روحانی، نقش مهمی در انتخابش به‌عنوان رئیس‌جمهوری کنونی ایران داشت.»

روزنامه الحیات نوشت: «با درگذشت مردی استوار همچون اکبر هاشمی رفسنجانی به‌دلیل ایست قلبی، برگ دیگری از تاریخ سیاسی ایران ورق خورد. به‌دنبال این حادثه، هزاران نفر از ایرانی‌ها مقابل بیمارستان شهدای تجریش جمع شدند. حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران و از یاران نزدیک رفسنجانی، از جمله کسانی بود که بلافاصله بر بالین او حاضر شد.»

الحیات درباره اعلام سه روز عزای عمومی در ایران، می‌نویسد: «در حالی در ایران سه روز عزای عمومی اعلام شد که چنین موضوعی پس از اعلام خبر درگذشت امام خمینی (ره) سابقه نداشته است.»

وب‌سایت شبکه اسکای‌نیوز عربی تنها به ذکر خبر درگذشت آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی بسنده کرد و نوشت: «هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که وظیفه حل اختلافات میان مجلس و دولت(شورای نگهبان) را طبق قانون اساسی برعهده داشت، در سن 82 سالگی و به‌دنبال ایست قلبی درگذشت.»

وب‌سایت شبکه بی‌بی‌سی عربی سخنان مقام معظم رهبری درباره آیت‌الله رفسنجانی را نقل کرد و هاشمی را «رفیقی مبارز» خواند و نوشت: «از دست دادن چنین یار مبارزی که 59 سال را در سختی‌ها استقامت کرد، دشوار است.»

بی‌بی‌سی عربی، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را شخصی بانفوذ در ایران خواند و تاکید کرد: «رفسنجانی نقش مهمی در سیاست ایران از زمان انقلاب اسلامی تاکنون داشت و به مدت دو دوره نیز به‌عنوان رئیس‌جمهوری ایران انتخاب شد. او همچنین پیشتر ریاست مجلس شورای اسلامی را برعهده داشت.»

وب‌سایت شبکه الجزیره با انتشار خبر درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نوشت: «رفسنجانی یکی از ارکان جمهوری اسلامی ایران و از جمله شخصیت‌های بانفوذ و تاثیرگذار بود که (در دوران انقلاب اسلامی) به آیت‌الله خمینی کمک می‌کرد.»

طبق گزارش این شبکه، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ایران مناصبی عالی را از جمله جانشین فرماندهی نیروهای مسلح و رئیس‌جمهوری عهده‌دار بود.

علاوه بر این، رسانه‌های دیگر از جمله خبرگزاری روسیاالیوم، پایگاه خبری الحوراء، السبق، المنار و بسیاری از رسانه‌های عرب‌زبان منطقه و جهان، خبر درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را به‌طور گسترده پوشش داده‌اند.

 


نظر شما :